27 Mart 2013 Çarşamba

Hamilelik Mitleri!

Gelmiş geçmiş en ilginç ve bilinen hamilelik mitlerini sizler için hazırladık. Bakalım hangileri size de söylendi?

Mideniz Yanıyorsa Bebek Saçlı Doğar
Tamamen gerçek dışı bir söylem! Bebeğiniz rahminizdeyken nasıl oluyor da saçları sindirim sisteminize zarar verebiliyor? Mide şikayetleri tamamen hormon sisteminize ve ne yediğinize bağlı. Az ve sık sık yiyin ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durun. Sindiriminiz için duruş pozisyonunuz da çok önemli, kambur durmayın, dik durmayı alışkanlık haline getirin.

İkinci Bebekler Her Zaman Daha Kilolu Doğar
Her zaman geçerli değil! İkinci bebeğiniz, ilkinden daha kilolu doğmuşsa bunun birçok nedeni var. Örneğin ikinci hamileliklerde yüksek tansiyon riski düşük bu yüzden de bebeğin küçük ya da prematüre doğması ilkine göre daha küçük bir ihtimal. İkincisi hamilelikte şeker hastalığı riski daha fazla ve bu durum bebeğinizin kilolu olmasına neden olabilir. Ayrıca doğumdan sonra verilemeyen fazla kilolarla ikinci kez hamile kalmak, bebeğinizin daha kilolu olmasına başka bir etken. Bununla birlikte uzmanlar ikinci hamileliklerde doğan bebeklerin ilki gibi aynı kiloda, hatta daha küçük bile doğabileceğini söylüyor.

Kollarınızı Başınızdan Yukarı Doğru Kaldırmak Bebeğinizin Nefes Almasını Engeller
Hiçbir doğruluk payı yok! Bebeğin nefes almasını engelleyen doğumda kordon bağının bebeğin boynuna dolanmasıdır. Nedeni de bebeğin rahimde sürekli hareket halinde olması. Fakat boynuna dolansa da panik olacak bir durum da yok. Bebek gelir gelmez hemşireler kordon bağını keserek bu sorunu çözüyor.

İlki Sezaryen İse İkincisi De Sezaryen Olmalı
Artık değişti. Kadınlar son yıllarda normal doğuma yöneldiler. Sağlık problemleri elverdiği sürece, bebeğin anne karnında duruş pozisyonu doğru olduğu sürece normal doğumu tercih etmekte bir sakınca yok. Tabii doktorunuza danışmadan kesin karar vermeniz doğru olmayacağını buradan size tekrar hatırlatalım.

Süpermarkette Suyunuz Gelirse Ömürboyu Bedava Alışveriş Yapabilirsiniz!
Bu işin şakası tabii, yılbaşına nasıl girerseniz bütün bir yılınız öyle geçer gibi bir inanış olsa gerek… Herhalde böyle bir şey olsaydı süpermarketler hamilelerden geçilmezdi! Ayrıca doğuma yakın zamanlarda eğer panik biriyseniz yalnız kalmamaya özen gösterin. En iyisi alışverişe ya da uzun yürüyüşlere eşinizle çıkın.

İkinci Bebek Hep Erken Gelir
En sık duyduğumuz hamilelik mitleri arasında ama doğruluğuna ilişkin hiçbir kanıt yok. İlk hamilelikler genelde planlıyken ikincisi beklenilenden önce ya da plansız gerçekleşebiliyor. Kesin hamile kaldığınız günü tam olarak kestiremediğiniz için, belki de bu yüzden hamileliğiniz size kısa geliyor ve erken doğum yapmış gibi hissediyorsunuz.

Hamilelikte Peynir Yemek Sakıncalı
Biz peynir yemeden geçen bir hamilelik düşünemiyoruz. Dikkat etmeniz gereken doğru peyniri tercih etmek. Biliyorsunuz piyasada çeşit çeşit peynir satılıyor. Örneğin küflü peynirler içerdiği bir çeşit bakteriden dolayı bebeğe zarar verebiliyor. Diğerlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kalsiyum deposu peynirden, sadece hamilelikte değil hayatınızın her döneminde tüketmenizde fayda var.

Karnınız Sivriyse Erkek, Yayvansa Kız Bebek Olur
Eminiz hamileliğiniz boyunca en az yüz kişi karnınızın şekline göre bebeğinizin cinsiyeti hakkında yorum yapmıştır. Ama hiçbiri bir anlam ifade etmiyor, çünkü gerçek payı yok! Karnınızın şekli vücut, kas yapınız ve bebeğin duruş pozisyonu ile alakalıdır. Tahminlere kulak asmayın nasıl olsa ultrasonda cinsiyeti belli olacak!

Hamilelikte Göğsünüz Büyümezse Emziremezsiniz
Olur mu hiç öyle şey! Hamilelikte göğsünüzün büyümesi sütünüzün yeterli olup olmadığını göstermez. Göğsünüzün büyümesi kilo alımı ile alakalıdır. Çok kilo alan kadınlarda göğüs ölçüsü birkaç beden büyüyebilir. Süt de elbette şişlik yapar, ama sandığınız kadar değil!
Sabah Bulantıları 12. Haftadan Sonra Görülmez
Öyle olmasını isterdik ama üzgünüz! Sabah bulantıları genelde 1. trimester’dan sonra yavaş yavaş geçmesine rağmen bazen bu süre uzayabilir. Uzmanlar bazı kadınların bu dönemi neden ağır geçirdiklerine dair net bir açıklama getiremiyor. Ama ortak uzman yorumu, hamilelik hormonları çok çalışan kadınlarda bu dönemin daha hassas geçtiği yönünde. Siz de sürekli mide bulantılarından şikayetçiyseniz az ama sık yemeli, hafif besinler tüketmeli ve bol sıvı almalısınız. Dinlenmeyi de unutmayın.

Ayaklarınız Küçükse Zor Bir Doğum Geçirirsiniz
Eğer 30 yıl önce doğmuş olsaydınız hemşireler pelvis ölçünüzü (leğen kemiği) anlamak için size ayakkabı numaranızı sorabilirdi. Şaka bir yana ayakkabı numarası ya da ayak büyüklüğü ile doğumun kolay ya da zor geçmesi arasında hiçbir ilişki yoktur. Sadece kalça şekliniz, yani halk deyimiyle çatınız dar ise bebeğinizin karnınızdaki hareket alanını kısıtlayabilir. Aynı zamanda kasılma aralıklarınız ve bebeğin duruşu doğum sürecini etkileyen önemli nedenler arasında. Yani ayakkabı numarası hikayesini hiç duymamış olalım!

Her Hamilekte Bir Diş Kaybedilir
Eskiden olsaydı belki evet derdik ama şimdi devir değişti. Artık hamilelikte vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı yiyeceklerin yanı sıra vitaminlerle de destekleniyor ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan diş kaybı önleniyor. Buradan bebek bekleyen tüm anne adaylarına sesleniyoruz; diş ve dişeti hastalıkları erken doğuma kadar ciddi sorunlar doğurabilir. Önleminizi alın ve bol kalsiyumlu besinler tüketin.

Şiddetli Sabah Bulantıları İkiz Bebek Habercisi
Uzmanlar bu görüşü tam anlamıyla gerçek dışı olarak kabul etmiyorlar. Neden derseniz çoğul hamileliklerde hormonlar iki kat fazla çalışıyor, doğal olarak da bedensel değişimler ve mide bulantıları daha zorlu geçebiliyor. Ama yine de bulantıları aşırı olup tek bebek sahibi olanlar da çoğunlukta. Bu yüzden kusma sıklığınızı ikiz bebekle bağdaştırmayın. Nasıl olsa doktorunuz ultrasonla gördüğünü söyleyecektir.

Duş Almak Bebeğe Zarar Verebilir
Ama nasıl bir duş? Çok sıcak su ile duş almak fenalaşıp bayılmanıza neden olabileceğinden pek önerilmez. Suyun sıcaklığının 37 derece üstünde olmamasına dikkat edin dolayısıyla hamam ve spa keyfiniz varsa bunları hamilelik sonrasına bırakmanız en doğrusu olacaktır.

İki Can Taşıyorsunuz İki Kişilik Yiyeceksiniz
Kesinlikle çok yanlış! Sakın tabak tabak yemek yemeliyim diye düşünmeyin. Hormonlarınız fazla çalıştığı için kendinizi sürekli aç hissedebilirsiniz. Çok yemek yerine az porsiyonlarda, sık sık yiyin ve midenizi tıka basa doldurmayın. Hamileliğinizin üçüncü evresinden sonra yemeklerinizi sadece 250 kalori kadar artırın (iki dilim ekmek ya da 2 adet meyveye eş değer). İki katı yemek yerine iki kat sağlıklı besinler tüketmeyi yaşam felsefesi haline getirebilirsiniz.

Ye Ekşiyi Doğur Ayşe’yi, Ye Tatlıyı Doğur Hakkı’yı!
Sizce doğru olabilir mi? Hayır tabii ki hiçbir doğruluk payı yok. Peki eskiler bunu nereden bulmuş olabilir? Diğerlerini nereden buldularsa… Tesadüf eseri birinin çevresinde üç-dört anne limona aşermiştir ve kız çocuk dünyaya getirmiştir ya da dilim dilim baklava yemiştir oğlu olmuştur…

Kız Annenin Güzelliğini Alır Oğlan Güzelleştirir
Hepimiz “Aa sen çok güzelleştin, oğlun olacak” ya da “Sana bir çirkinlik geldi kesin kızın olacak” gibi sözlerin hamilelere söylendiğini duymuşuzdur. Güzellik kızlara özgü gibi düşünüldüğünden kızların annesinin güzelliğini aldığı düşünülür… Tabii bu da bir hurafeden başka bir şey değil. Hep söylediğimiz gibi artık ultrasonlar var, eskiler cinsiyetini öğrenmek için dokuz ay beklediklerinden bu tür tahminlerde bulunmuş.
Dönem dönem birileri çıkıp birtakım milletlerin aslında Türk olduğundan söz eder. Onlara kalsa dünya Türk’tür! Komik bir düşünce tabii ama bazen gerçekten Kızılderililer’e benzediğimizi düşünüyoruz. Onlar da bizim gibi doğayla iç içe oldukları için tahminlerle yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışmamışlar mı hep? Anneannelerimizin, babaannelerimizin hamileliğinizde sizinle ilgili yaptığı yorumlara pek aldırış etmeyin. Doktor ve kullandığı yeni muayene teknikleri sizin işinize tek yarayacak şeyler. Ancak biz yine de onların deneyimlerinden yararlanmayı da ihmal etmeyin deriz!

Kaynak: gazetevatan.com.tr 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme