6 Şubat 2013 Çarşamba

Topuklardaki Yüksek Tehlike!

Uzmanlar, “Mor Kabus” varisin en önemli sebeplerinden birinin topuklu ayakkabılar olduğunu söylüyorlar.
Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınları uyaran uzmanlar; Varis, kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir şekilde genişlemesine verilen isimdir. Yaptığı ağrı, kramp, kötü görüntüsü sebebiyle oluşturduğu psikolojik tablo insanı mutsuz eder. Varis hastalığı çalışma hayatının gereği olarak uzun saatler ayakta kalmak veya oturmak zorunda kalan insanlara modern çağın hediyesidir. Yoğun ve uzun çalışma, hareketsiz günlük yaşantı, yürüyüşün yerini alan ulaşım alışkanlıkları varis sıklığını artırmıştır” diyorlar.
Bu hususlara ilave olarak kadınlarda şıklığın bir aksesuarı olarak kullanılan topuklu ayakkabıların varislerin ve yaygın derin toplardamar hastalığının gelişmesine davetiye çıkardığını da sözlerine ekliyorlar.
Topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak bileği tamamen sabitlenerek bu adale pompası devreden çıktığı için uzun süren bu hareket kısıtlılığı toplardamarlar içindeki kanın göllenmesine, akım hızının azalmasına sebep oluyor.
Ne Yapılmalı?
Oturur vaziyette iken fasılalarla ayak bileği yürüyüş hareketine benzer biçimde çalıştırılmalı, topuklu ayakkabı çıkartıldıktan sonra düz topuklu, tercihen spor ayakkabı ile 30-45 dakikalık yürüyüşler yapılmalı. Günde en az 2 litre su içilmeli, uzun süre ayakta veya oturarak çalışanlar mutlaka dinlendirici varis çorabı kullanmalılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder