23 Şubat 2013 Cumartesi

Online Oyunlar Çocukları Sosyalleştiriyor!

Çocuklarının oyun başında çok vakit geçirdiğinden ve yeterince sosyalleşmediğinden yakınan ebeveynlere güzel bir haber var! Londra Middlesex Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mark Coulman’ın araştırmalarına göre online video oyunları sosyal becerileri arttırıyor!

Saklanan kablolar, kaldırılan bilgisayarlar, daha oyunun giriş videosunu izlemeden biten belirli oyun saatleri… Bir neslin kabusu olan, oyun keyfinin ebeveynlerce harap edilmesi durumu yapılan yeni araştırmalarla biteceğe benziyor. Araştırmacılar özellikle MMO türü oyunların (çok oyunculu online oyun) tek başına oynanamayacak birçok içerikle dolu olduğunu ve bu durumun sosyal yetenekleri gerekli kıldığını belirtiyor. Grup olarak hareket etmek zorunda kalan oyuncuların, sosyal becerilerini oyunlarda da sergilediğine değinen araştırmacılar, oyun oynayanların %55,5’inin bu oyunları gerçek hayattaki arkadaşlarıyla oynamayı tercih ettiklerini söylüyor. 

Oyuncuların bir grubun parçası olma bilinçleri gelişirken gösterdikleri hızlı reflekslerle el-göz koordinasyonları da olumlu yönde etkileniyor. “Birlikte oyun oynamak sinemaya gitmek gibi bir sosyal aktivite…”

Çok oyunculu online oyunların psikolojik etkileri üzerinde araştırma yapan Londra Middlesex Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mark Coulman, oyunların sinemaya gitmek gibi sosyal bir etkinlik olarak sınıflandırılabileceğini belirtiyor. Dr. Mark Coulman konuyla ilgili “Araştırmalar insanların üç temel ihtiyaçtan dolayı online oyunlara ilgi duyduğunu gösteriyor; diğer insanlarla ilişki ihtiyacı, bağımsızlık ihtiyacı ve kendi kaderini tayin edebilme ihtiyacı. Günümüz MMO oyunları ile ilgili en önemli nokta da tüm bunları tatmin edebilme özelliği.” diyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder