7 Şubat 2013 Perşembe

Hamilelikte Kilo Kontrolünü Elden Bırakmayın!


Hamilelikte alınan kilolar, kişisel özelliklere bağlı olarak değişiklikler gösterir. Gebelik öncesindeki kilonuz, bebeğinizin erişeceği ağırlık, plasentanın boyutu, genetik özellikleriniz bunda rol oynuyor. Ancak tüm bunlardan daha önemli olan hamilelik sırasındaki beslenme alışkanlıklarınızdır.

Hamilelik süresince anne adaylarının ortalama 12 kilo almasını normal olarak görülmektedir. Hamileliğin başında zayıf olan anneler, 5-17 kilo kadar alabilirler. Hamileliğin başında aşırı kilolu olan annelerin ise 7-8 kilo almaları yeterli olacaktır.

Gebelikte alınan kiloların yaklaşık 3-4 kilosu bebek, 700 gram-1 kg plasenta yani bebeğin eşi, yaklaşık 700 gram-1 kg bebeğin suyu, 1 kg rahimin büyümesine bağlı, 1,5-1,8 kg annenin artan kan miktarı, 1 kg büyüyen göğüsler, 1-2 kg annede su depolanmasından  kaynaklanır. Geriye kalanı da yağ depolarıdır.
Hamilelik öncesi kilonuz düşükse, muhtemelen normal ve aşırı kilolu anne adaylarından daha hızlı ve fazla kilo alırsınız. Hamilelik müddetince, “2 can taşıyorum, 2 kişilik yemeliyim” mantığı doğru değildir, aşırı kilo alınmasına sebep olabilir bu da zararlıdır.

Kendinize bir tartı alıp, düzenli olarak haftada 1 sabahları, hafif kıyafetlerinizle, kilonuzu ölçün. 4. aydan itibaren haftada 250 gram, 6. aydan itibaren ise 250-400 gram kilo alımınız normal kabul edilmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder