16 Şubat 2013 Cumartesi

Ev Dekorasyonunda Stilinizi Biliyor Musunuz?


Retro stil
70’lerin modası olarak bilinen retro stilini evinizde kullanırken, o yıllardaki ünlü isimlerin posterlerini çerçeveletip duvara asabilirsiniz. Fuşya, sarı ve kırmızı gibi canlı renkler retro stilini öne çıkarır. Geometrik desenli kumaşlar ve nostaljik eşyalar ise retro stilinin ayrılmaz bir parçasıdır. Aksesuar kullanımında sınırınız yok. Yer döşemelerinde ise doğal ahşap parkeler tercih edilmeli.

Klasik stil
Klasik tarz dekorasyonda ahşap mobilyalar ve kapılar öne çıkar. Özellikle koltuklar da el işlemeleri ve oyma detaylar bulunur. Aksesuarlar ve mobilyalar bu tarzda hem renk hem de tür olarak benzerlik göstererek bir arada kullanılır. Düz renkler, çizgili desenler, aynı tonda kumaşlar klasik tarzın bir parçası.
Klasik tarzda renkler çok koyu ve çok açık olarak bir arada kullanılabilir. Renklerin yanında duvar kağıtları da bu tarzda çok yaygın. Bej ve bordo gibi renkler kontrast oluşturularak kullanılabilir. Aksesuarlarda gösteriş ve büyük avizeler ön planda. Süslü vazolar, oryantalist halılar dekorasyonun olmazsa olmazları...

Modern stil
Modern tarz denilince akla ilk gelen kelimeler sadelik ve ferahlık. Modern dekorasyon stilinde, kalabalıktan uzak, ferah bir ortam yaygındır. Aksesuarlar abartısız ve azdır. Modern stilde hakim olan renk beyaz ve açık tonlardır. Modern tarzda az her zaman en iyidir.
Dekorasyonunuzda çiçek desenleri, fırfırlar, oyma detaylar ve parlak varaklı aksesuarlar kullanmaktan kaçının. Modern tarzın ayrılmaz bir parçası ise cam eşyalar. Ev döşemelerinde ise açık renk parkeler ve fayanslar kullanılmalı. Eğer halı kullanacaksanız geometrik desenliler tercihiniz olsun.

Country stil
Country, sıcak ve rahat bir stildir. Country tarzı dekorasyon, elegan bir havaya sahiptir. Doğal kumaşlar ve çiçek desenleri country stilinde öne çıkar. Kalın perdeler, ahşap mobilyalar ve şık abajurlar aksesuar seçiminde olması gerekenler. Şömineler country tarzının olmazsa olmazı. Renk seçiminde ise sarılar, maviler, ahşap rengi tonları, kahverengi ve bej öne çıkanlar. Yer döşemeleri seçiminde doğal taşlar ya da eskitilmiş görünümlü parkelerden yana olabilirsiniz. Canlı çiçekler ise dekorasyonda unutulmamalı.

Bohem stil
Zıtlıklar bohem tarzını anlatan en güzel kelime. Bohem stilinde bir çok renk ve desen bir arada kullanılabilir. Patchwork’ler, bohem tarzda sıklıkla kullanılır. Mobilyalar da ise vintage esintileri hakimdir. Bu stilde, birbirinden farklı eşyalar bir araya getirilerek kullanılır. Tablolar, loş ışıklı abajurlar, vintage aksesuarlar, renkli ve desenli yastıklar bohem stilinde kullanılacak en güzel aksesuarlar. Turuncu, mor, pembe ve mavi bohem tarzında öne çıkan renkler...


Kaynak:pudra.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder