7 Şubat 2013 Perşembe

Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Oluşur?


Tüm gün uyuyan bebeğiniz, gece uykunuzun en tatlı yerinde sizi uyandırıyor veya gece ve gündüzü birbirine karıştırıyor. Peki bebeğinizin uyku düzenini nasıl oluşturacaksınız?

Yenidoğan
Yeni bebek sahibi olan ailelerin kaygıları yenidoğan bebeğin çok uyumasıdır. Ancak endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Yeni doğan bebeğiniz ilk günlerde 20 saatlik uykuya ihtiyaç duyar.

1 Hafta - 3 Ay
3 aya varana kadar günlük 17-18 saat uyku süresi vardır. Bu dönemde bebeklere gece gündüz kavramı öğretilmeye çalışılmalıdır ki anne ve baba daha dinç bir güne uyanabilsinler. Bunun için gündüz vakitleri bebeğinizle oynamalı, konuşmalısınız, gece ise ışıkları iyice azaltıp ilgisini çekebilecek dış uyaranlardan ve sesten uzak ortam oluşturmalısınız.

3 - 6 Ay
3. aydan sonra bebekler 15 saat civarı uyku uyurlar. Bunun genellikle 10 saati gece, 5 saati gündüz uykusudur. Gece uykusunun ilk 5 saatinde beslemek için uykusunu bölebilirsiniz. 3 aylık olduğunda bebeğin kendiliğinden uyuması için beşiğine yatırmalı ve uyutmak için uğraşmamalısınız. Uyku eğitimine devam etmeli, ninniler söylemeli, gece pijamaları giydirerek şartlı refleks oluşturmalısınız. Kış aylarında 20:00 yaz aylarında ise 21:00 uyku için uygun zamandır. 10 saatlik süre sonunda sabah uyandırmak bebekte gündüz algısını güçlendirecektir.

6 - 9 Ay
Bebeğinizin günlük uykusu 13 saate kadar iner. Sabahları ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır. 6-7 saat kesintisiz uyuması doğaldır. Bu dönemde uyku eğitiminin olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

9 -12 Ay
Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10 saat ve gündüzleri iki kez 1- 2 saat uyuyor olacaktır. Bundan sonra ailenin dikkat etmesi gereken her durumda uyku saatini geçirmemek, dış uyaranları kontrol altında tutmak olmalıdır.

12 - 24 Ay
Bebeğinizin günlük uyku süresi 12-13 saate inecektir. Gündüz uykular azalmıştır. 2 kez 1-2 saat uyuması yeterlidir. Artık dış dünya daha fazla ilgisini çektiğinden uyumamak için direnç gösterecektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder