6 Şubat 2013 Çarşamba

Bebek ve Çocuk Bakıcısı Seçiminin Püf Noktaları!


Belki bebeğinizi kucağınıza aldınız ve doğum izniniz bittiği için işe dönmeniz gerekiyor, belki de çocuğunuz doğduktan sonra uzun bir süre onunla ilgilendiniz ve iş hayatına geri dönmek istiyorsunuz. Ancak siz işteyken çocuğunuzu emanet edeceğiniz bir yardımcı bulmakta zorlanıyorsanız, bu süreçte size fayda sağlayacağını düşündüğümüz birkaç püf noktası var:

Tanıdıklarınızın deneyimlerinden faydalanın
Bebek bakıcısı seçiminde en önemli nokta bu görevi üstlenecek kişinin güvenilir olmasıdır. Eğer kendi anneniz veya eşinizin annesi veya yakın bir akrabanız size bu konuda yardımcı olamayacaksa o zaman ilk tercih çevrenizde çok iyi tanıdığınız bir yakınınızın bebeğine daha önce bakmış birini aramak olmalı. Bu durumda içiniz oldukça rahat olacaktır.

İlan verin
Eğer etrafınızda daha önce böyle bir deneyim yaşayan tanıdıklarınız yoksa, bir diğer seçenek gazete ilanı. Ancak ilanlarla gelen kişileri ince eleyip, sık dokumanız gerekiyor.
Ancak her zaman böyle bir imkan bulmak pek de kolay değil. Bu durumda insanların aklına genelde ilan vermek geliyor. Karşınıza “Benim 3 çocuğum var. Hepsini tek başıma kendim büyüttüm. Tabii ki de deneyimliyim” diyen birçok kişi çıkabilir. Oysa kendi çocuğunu büyütmek ile bir başkasının çocuğunun sorumluluğunu alarak, işverenin kuralları ve yönlendirmesi ile bebek bakmak çok farklı bir durumdur. Bu tarz kişilerle çalışmaya başlasanız da bir süre sonra yönlendiremediğinizi, siz ne derseniz deyin kendi bildiğini okuduğunu görürsünüz. Bu gibi tutumlarla karşılaşmamak için bebek bakıcınızı seçerken ikinci kriteriniz deneyimli ve mümkünse bu konuda eğitimli olmasıdır.

Eğitimli kişilerle görüşün
Çocuk gelişimi mezunu, anaokulu öğretmeni veya bebek hemşiresi olması siz ve bebeğiniz için doğru bir karar olacaktır. Sizden önce en az iki farklı aile ile uzun süre çalışmış olmasını tercih edin. İşten ayrılma nedenlerini öğrenin, referanslarını arayarak doğruluğunu teyit edin.

Yabancı Bakıcı
Bir diğer alternatif olarak yabancı bakıcıları düşünebilirsiniz. Yabancı bakıcılar aynı zamanda bebeğiniz veya çocuğunuzun yabancı dil gelişimine katkı sağlayabilir. Ancak bu süreçte Türkçe bilmeyen veya Türkçesi çok düzgün olmayan bir bakıcı tercih etmeyin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder