12 Ocak 2013 Cumartesi

Özgüveni sağlam çocuklar yetiştirmek...


Çocuğunuzun kendine güvenebilmesi için anne ve baba olarak ilk önce sizin onlara güven duymanız ve duyduğunuz güveni hissettirmeniz gerekir. Çocukluğunda güven verilmemiş bir insan yetişkin olduğunda da bunun eksikliğini yaşar.

Çocukların güven duygusunu geliştiren en önemli faktörlerden biri sorumluluktur. Sorumluluk alabilen ve sorumluluklarını yerine getirebilen bir çocuk büyüdükçe özgüveni sağlam bir bireye dönüşür. Bunun yanı sıra sorumluluk duygusuna sahip bir çocuk başarma sorumluluğunun da kendisine ait olduğunu bilir. Çocuğun bu duyguyu kazandığı yer ise ilk önce ailedir.
Aile tarafından küçük yaşlardan itibaren, çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun sorumluluklar verilirse, çocukta sorumluluk duygusu gelişir. Ailede bu duyguyu kazanmayan çocuğa ileri yıllarda bunu kazandırmak çok daha zor bir iştir. Bunun için ailenin, bebeklikten itibaren çocuğunun gelişim özelliklerini çok iyi bilmesi ve bu doğrultuda çocuğa yapabileceği işlerle ilgili sorumluluk vermesi gerekir.

Sorumluluk vermek dışında çocukların özgüveni gelişmiş bireyler olmasını sağlamak için neler yapmak gerekir?
  • Çocuğunuzu çok sevebilirsiniz ancak sevildiğini ona doğru bir şekilde gösteremediğiniz sürece bunun hiçbir önemi kalmaz. Çocuğunuza sevgi gösterin ve sevildiğini belli edin.
  • Kendi başlarına öğrenmesine izin verin. Fakat bunu yaparken kontrolü tamamen onlara bırakmayın. Her şeyi yasaklamak veya onu korkutmak yerine anlayabileceği bir dilde konuşarak öğretin. Daha sonra yapmak istediği şeyin aslında ne olduğunu öğrenerek ve farkındalıkla yapmasını sağlayın.
  • Başkalarına yardım etmesini sağlayın. Yardım etmenin ne demek olduğunu bilen çocuklar sosyal alanda daha girişken bireyler olur. Yardım duygusu gelişen kişilerin özgüveni yüksek bireyler olduğu da araştırmalar sonucu belirtilmektedir.
  • Yaptığı güzel davranışları ödüllendirin. Çocuklarınızın yaptığı iyi ve kötü durumlara verdiğiniz tepki çok önemli. Her iki durumda da dozu kaçırmanız çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden çocuğunuz yaptığı kötü bir davranış hakkında size karşı dürüst davranıp olduğu şekilde anlatabiliyorsa, onu dürüst olması konusunda teşekkür edin ve yaptığı yanlışı düzeltmesi için düşünmesine izin verin.

Peki çocuğunuzun özgüvenini kötü yönde etki eden ve zedeleyen davranışlar nelerdir?
  • Terslemek ve kızmak. Unutmayın ki özellikle 0-6 yaş arası çocuklara ne verirseniz gelecekte onu biçersiniz. Ailesi tarafından sürekli terslenen, bağırılan ve hatta şiddet gören bir çocuk dışarda da çekingen ve içine kapanık bir tutum sergiler. Çocukken kişiliğinde derin yaralar açan bu durum ileriki yaşlarda asosyal bireyler olmasının yanı sıra etrafına zarar veren ve toplum tarafından çemberin dışına itilen kişiler olmasına neden olur.
  • Ebeveynlerin çocuklarına yeterli zaman ayırmaması. Üşenmek ve hayat koşuşturması yüzünden çocuğunuzla birebir ilgilenmemek, onu sürekli kreş, yuva ya da diğer aile bireylerine emanet etmek, birlikte aktivitelere katılmamak ve kaliteli zaman geçirmemek… Tüm bu unsurlar çocuğunuzun sizinle olan iletişimini direkt olarak etkiler ve ileriki yaşlarda çocuğunuzla aranızda kalın duvarlar olmasına neden olur.
  • Yasaklamak, korkutmak ve sürekli ağır cezalar vermek çocuğunuzun özgüveni dışında hayal gücü ve yaratıcılığının gelişmemesine de etki eder. Sürekli yapmak istediği şeylerin yasaklandığı ya da korkutularak cesaretinin kırıldığı çocuklar kendilerini yetersiz ve güvensiz hisseder. Bu yüzden korkutmak ve ceza vermek yerine doğru ve sakin bir biçimde anlatmalı, farkındalığının gelişmesine yardımcı olmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder