26 Ocak 2013 Cumartesi

Dr. Cem Caniklioğlu Uyarıyor: Hamilelikte Dişeti İltihabına Dikkat!


Hamilelikte Diş Sağlığı
Kadın hayatının en önemli dönemlerinden biri olan hamilelik dönemi, psikolojik ve fizyolojik değişikliklerin yaşandığı süreçler arasında yer alıyor. Anne adaylarının bu dönemde hissedecekleri farklılık arasında ağız ve diş sağlığı konusunda yaşayacakları değişiklikler de bulunuyor. Ortonorm Ortodonti Tedavi Merkezi’nden Dr. Cem Caniklioğlu, hamilelikte diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken unsurları Cocukfoni.com ile paylaştı:

Caniklioğlu; hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış, dişler ve diş etlerindeki olası sorunların büyümesine yol açtığına ve anne adaylarının hamilelik dönemlerinde düzenli olarak diş kontrolüne gitmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Hamilelik döneminde diş eti kanamaları ile daha sık karşılaşılabileceğini belirten Caniklioğlu, hamileliğin ilk 3 ayında anne adaylarının diş hekimleri ile bir araya gelmesini ve hekimlerinin hazırlayacağı tedavi takvimine uymaları gerektiğini söylüyor.

Hamilelikte Dişeti Kanaması Neden Oluyor?
Hamilelik döneminde diş plaklarının uzaklaştırılmaması, “gingivitis” olarak adlandırılan dişeti iltihabını beraberinde getirdiğini belirten Cem Caniklioğlu; dişetinin; kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalı olması “hamilelik gingivitisi”nin göstergeleri arasında yer aldığını ve bu durumun genel olarak, hamileliğin 2. üç aylık dönemde, kişiye göre değişken şiddetlerde olduğunu söylüyor.
Dişeti iltihabı gebelikten önce mevcutsa hamilelik döneminde şiddetinin artığına ve tedavi edilmediği takdirde ilerleyebildiğine dikkat çeken Caniklioğlu; “Bu durum aynı zamanda “hamilelik tümörü” geliştirme riskini de beraberinde getiriyor. Hamilelik tümörü; diş eti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır. Genellikle basit diş eti tedavileri ile ilerlemeleri engellenmekle beraber, hastaya rahatsızlık verdiği takdirde diş hekimi tarafından alınabilir. Kalıcı tedavi ise hamilelik sonrasında yapılmalıdır” diyor.

Dişeti İltihabı Nasıl Önlenir?
Cem Caniklioğlu, dişeti iltihabının önüne geçmek için neler yapılması gerektiği konusunda ise şöyle söylüyor: “Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilmektedir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda ise her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün diş ipi ile temizlik işlemi de yapılmalıdır. Diş hekimine daha fazla gidilmesi etkin plak kontrolünü sağlayarak dişeti iltihabının gelişmesini önleyecektir. Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda şiddetli dişeti iritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltacaktır.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder