24 Ocak 2013 Perşembe

Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Spora Yönlendirilmeli?Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazlarından olan sporun çocukların gelişiminde de katkısı oldukça yüksek. Peki, çocuklara hangi yaşta, hangi spora yönlendirmeliyiz?

2-3 yaş
Bu yaş aralığında sadece koşma, yakalama, zıplama gibi temel hareketleri yapabilin çocuklar, aile bireyleri ve arkadaşları ile oyun oynama yoluyla spor yapmalılardır. Bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve ciddi deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik çocuğunuzu yönlendirebileceğiniz spor faaliyetleri arasında yer alabilir.

4-6 yaş
4-6 yaş aralığındaki çocuklar dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, sek sek gibi faaliyetleri gerçekleştirebilirler ve üç tekerlekli bisiklete binebilirler. Bu yaşta çok deneyimli kişiler eşliğinde yüzme ve jimnastik başlanılabilir. Altı yaşından sonra çocuklarda güvenli ve kontrollü hareket yapma yeteneği gelişir ve spor tercihleri yavaş yavaş oluşmaya başlar.

7-10 yaş
Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis, yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara 7-10 yaş aralığındaki çocuklar başlayabilirler. Eğer çocuk sadece basketbol oynanan bir spor kulübüne gidiyorsa, çocuğa basketbolun tüm detayları yavaş yavaş verilmeye çalışılır. Ama asıl yapılması gereken çocuklara tüm toplu sporları içeren oyunlar oynatıp, onların el-göz ve hareket koordinasyonunun geliştirmesini sağlamaktır.

10 yaş sonrası
Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabilirler. Bu sporlara daha erken yaşlarda da başlanabilir ama yine direkt bu sporlara değil, onların alt yapısını oluşturacak esnekliklerini, dengelerini ve koordinasyonlarını geliştirecek temel hareketleri içeren antrenmanlara başlamak daha uygun olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder