11 Ocak 2013 Cuma

Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?


Çocukların odasını dekore etmek annelerin en keyif aldığı işlerden biri şüphesiz . Duvarların renginden, mobilyaların şekline kadar her detay, ayrı bir heyecan verir. Ancak bazen bu heyecana kapılıp, önemli detaylar atlanabiliyor. İşte çocuk odası dekorasyonunda atlanmaması gereken noktalar:

Fonksiyonel eşyalar
Genel olarak evin diğer odalarına nazaran daha küçük genişlikte olan çocuk odalarında çok fonksiyonlu eşyaların kullanımına özen gösterilmesi gerekiyor. Çocukların oyuncaklarını ve kitaplarını koyabilecekleri raflar, tekerlekli komodinler, iki çocuğun paylaştığı odalarda ranza veya yavrulu yatak kullanımı gibi hem çocukların yaşam alanlarını genişletici, hem de sizin işinizi kolaylaştırıcı eşyalar seçebilirsiniz.

Güvenlik
Çocuk odasına alınacak eşyaların güvenliği tam anlamıyla sağlaması atlanmaması gereken hususların başında geliyor. Tercih edilen mobilyalar sıkı bir şekilde birleştirilmiş ve sert kullanıma dayanabilecek nitelikte olmalı. Öyle ki kırık bir ray veya düzgün monte edilmemiş bir merdiven çocuklarınızın güvenliğini tehlikeye atabilir.


Zaman içinde demode olmayacak mobilyalar seçilmeli
Çocukların zevkleri de dekorasyon trendleri kadar sık değişiyor! Bu yüzden mobilya seçimlerinizin marjinal ve zaman içinde demode olmayacak, her dönemde kullanılabilecek türde olmasına özen gösterin. Eğer çocuğunuz için renkli bir oda düşünüyorsanız, mobilyaları renkli kullanmak yerine, tekstil ürünleri ve oyuncaklar ile odaya renk katın. Rengarenk yatak örtüleri ve perdeler, eğlenceli yastıklar ve sizin yaratıcılığınızla birlikte ortaya çocuğunuzun vakit geçirmekten zevk aldığı bir oda çıkarabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder