17 Ocak 2013 Perşembe

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi Nedir?


Bu soruya Montessori'nin oyun tanımını yaparken kullandığı sözle cevaplayabiliriz; oyun çocuklar için önemlidir çünkü "oyun çocuğun işidir.” Çocuklar daha ilk aylarında bile oyun oynamak isterler çünkü oyun oynayarak çevrelerini tanırlar. Onların en büyük eğlencesi ve bilgi kaynağı oyunlardır. Özellikle okulöncesi eğitimde yer alan oyun çocukların gelişimini destekleyen en önemli araçtır. Bunun yanısıra çocukların enerjilerini tüketmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden oyun oynarken sarf ettikleri enerji onların içerisindeki enerjiyi dışarı çıkarmaları için gerekli bir araçtır.

Çocuklar işlem öncesi dönemde oldukları için kendilerini ifade edebilecek düzeyde dil gelişimine ve bilişsel yapıya sahip değildirler. Bu yüzden çocuklar kendilerini ancak oyunlarla ifade edebilirler. Nasıl ki büyüklerin konuşmaya ihtiyacı varsa çocuklarında kendini ifade etmesi için oyun oynamaya ihtiyacı vardır.

Oyun oynamak, çocuğun hayatı tanımasın, kendi deneyimlerini oluşturarak oyun yoluyla öğrenmesini sağlar. Çocuklar oyun oynarken duygularını ve ihtiyaçlarını ifade eder ve birçok sorununu kendi başına çözebilme yeterliliği kazanır. Ayrıca çocuklar oyun oynarken son derece doğaldır. Bu nedenle çocuğunuzla ilgili bilmek istediğiniz her şeyi oyun sırasında onu gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Minikler oyun oynarken hem yaşadığı sıkıntıları dışa vurur, hem çevresiyle ilişki kurmayı öğrenir, hem de birey olmanın ilk adımlarını atarlar.

Çocuklar oyun sürecinde hata yapsalar bile düzeltme şansına sahip oldukları için hata yapmaktan dolayı korku yaşamazlar bu yüzden oyun oynamak onları rahatlatır. Çocuk arkadaşlarıyla veya tek başına oyun oynarken, bir işi başlama ve bitirme becerisine sahip olur ve kurallara uymayı öğrenir. Etrafındaki insanlarla ve arkadaşlarıyla konuşarak iletişim kurar ve sosyalleşmeye başlar. Oyun oynayan çocuk; kendi aklından hikayeler kurar, şarkılar söyler, bu beceriler ileride çocuğa çok yardımcı olacaktır. Oyun sayesinde çocuk kendiyle barışık olur ve özgüven duygusu gelişir. Sonuç olarak çocukların oyun oynarken kısıtlanmaması ve yaratıcı oyunlar oynaması için desteklenmesi gerekir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder