15 Ocak 2013 Salı

Bebek Cildi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Her annenin de bildiği gibi bebek cildi hassastır ve özen ister. Bu yüzden bebek bakımında kullanılan tüm ürünlerin bebek tenine uygun bir biçimde üretilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra geçmişten günümüze kadar gelmiş bazı kulaktan dolma yanlış uygulamalar da bilmeden ve istemeden de olsa bebeklere zarar verebilmekte. İşte bebek cildi bakımıyla ilgili doğru sanılan yanlışlar…

“Bebek temizliği sadece su ile yapılmalıdır.” – Yanlış!
Bazı ebeveynler şampuan, sabun gibi ürünlerin bebek cildi için zararlı olduğunu düşündüğünden bebek temizliğini sadece su ile yapmaktadır. Ancak su hiçbir zaman kendi başına temizleyici olmaz. Tabii ki bebekler üzerinde her temizlik ürününü kullanmak doğru değildir. Bu yüzden bebeklere uygun içerikte hazırlanmış ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca tek başına su temizliği bebeğin cildini kurutacağı için uygun değildir.  Sağlıklı bir bebek cildinin pH seviyesi 5,5’tir, ancak suyun pH değeri 7,5 olduğundan su tek başına bebek cildinin pH seviyesini yükseltir ve bebeğin cilt bariyerinin bozulmasına neden olur.

“Tüm temizleme ürünleri bebek cildine zararlıdır.” – Yanlış!
Günümüzde artık bebek cildine ve hassasiyetine uygun şekilde üretilmiş birçok ürün vardır. Ürün seçimi yaparken anne ve babaların dikkat etmesi gereken nokta ise bebek cildi pH’sına uygun olan temizleyicileri tercih etmektir. Sağlıklı bebek cildinin pH’sı 5,5 olmalıdır. Ancak bazı sabun ve temizleyiciler cildin pH’sını 9-10’a yükseltebilir ve bu durum cildin hasar görmesine neden olur. Cildi temizlerken aynı zamanda nemlendiren ürünleri kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

“Bebek masajında kullanılacak en iyi yağ zeytinyağıdır.” – Yanlış!
Bazı bitkisel yağlar yüksek düzeyde asidik oldukları için cilt bariyerine hasar verebilirler. Anneler tarafından çok tercih edilen zeytinyağı yüksek düzeyde oleik asit içerir. Bu cilt bariyerinin ikiye ayrılmasına neden olur.  Genetik dizpozisyon, egzama gibi cilt bariyeri incelmiş bebeklerde zeytinyağı kullanımı bebeğin cildine zarar verir.  Bu nedenle bebek cilt bakımında bebek cildi için geliştirilmiş mineral bebek yağları tercih edilmelidir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder