16 Ocak 2013 Çarşamba

Bebeğiniz Neden Ağlıyor?


Tüm bebekler zaman zaman ağlarlar çünkü dertlerini anlatmanın başka bir yolu yok onlar için. Dolayısı ile ağlamalarından daha doğal hiçbir şey yok. Tamamen sağlıklı olan bir bebek günde ortalama 2-3 saat ağlar. Peki uzun süre ağlayan bebeklerin susmamalarının nedeni ne olabilir?

Karnı aç
Bebeklerin ağlamalarına neden olan birkaç durum vardır. Bunlardan ilki karınlarının acıkmasıdır. Yeni doğan bebeklerin en sık ağlama sebebi açlıktır. Özellikle ilk birkaç gün bebekler ne kadar emzirilseler de annenin sütü ancak 3. günden sonra istenilen seviyeye ulaşacağı için bebeğinizin midesi hemen dolmayacaktır. Ağlaması bir anda kesilmese de siz onu emzirmeye devam etmelisiniz. Bir süre sonra sakinleşecektir.

Rahatsız
Bebekler her konuda hassastır ve sizin rahatsız olmayacağınız bir durumdan o hemen rahatsızlık hissedecektir. Üzerindeki kıyafet fazla sıkıysa ya da altı kirlenmişse hemen tepki gösterecektir ve tepkisini bu aşamada ağlayarak gösterebilecektir. Bu nedenle ağladığı zaman kontrol etmeniz gereken ilk noktalardan biri bezi olmalıdır. Sadece altını kirletmesi değil bezinin çok sıkı bağlanmış olması da canını yakıyor olabilir bu tür ayrıntılara da dikkat etmelisiniz.

Hava sıcaklığını sevmedi
Bebeğinizi ortamın ısısına göre giydirmeye dikkat etmeli ve ne çok kalın ne de çok ince giydirmelisiniz. Bunu ayarlamak için uygulanabilecek en basit yöntem bebeğinizi sizin giydiğinizden bir kat fazla giydirmektir.

Kucağa alınmak istiyor
Bebeğinizin kendini en güvende hissettiği yer sizin kucağınız. Bazı ebeveynler bebeklerinin bu duruma fazla alışacağından korkar ve bunu istemedikleri için bebeklerini çok fazla kucaklarına almazlar. Ama en azından ilk birkaç ay boyunca bebeklerini kucaklarına almaktan çekinmemeleri gerekmektedir.

Uykusu var
Genellikle bebeklerin uykuları geldiği anda, nerede olurlarsa olsunlar uyuyakaldıkları düşünülür ve büyük çoğunluğu da böyledir. Ancak bazı bebekler için bu durum geçerli olmayabilir. Bazı bebekler ışıktan ve sesten rahatsız olabilir ve hemen uykuya dalamazlar. Eğer bebeğinizin ağlaması için belli bir neden yoksa sadece yorulduğu ve uyumak istediği için ağlıyor olabilir.

Karnı ağrıyor
Bebeklerinin genellikle gaz problemi vardır ve buna bağlı olarak karın ağrısı çekerler. Bebeğinizin karnını ovuşturup, sırtını sıvazlayarak gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece bebeğiniz rahatlayacak ve sakinleşecektir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder