22 Ocak 2013 Salı

İnatçı Kirler Nasıl Çıkar?


Başlık klişe görünse de özellikle acemi annelerin sık sık rastladığı ve çözüm aradığı sorunlardan biri çocukların kıyafetlerindeki lekeler. Biz de Çocukfoni ekibi olarak tecrübeli annelere “lekeler nasıl çıkar?” diye sorduk. İşte inatçı lekelere savaş açan annelerin verdiği tüyolar!

Çim
Çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda, lekeyi nemlendirdikten sonra üzerine deterjan dökerek ovalayın, çamaşır suyu eklenmiş sıcak su ile yıkayın. İnatçı lekeleri alkolle sildikten sonra lekeli bölgeyi iyice durulayın. Çamaşır suyu kullanımına uygun olmayan kumaşlarda, aynı işlemleri çamaşır suyu kullanmadan yapın.

Boya
Su bazlı bir dezenfektanla boya lekesinin üzerini kaplayın. Soğuk suyla akıtarak boyayı yumuşatın, ancak etrafına sıçratmamak için dikkatli olun. Kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra, mümkün olduğunca kazıyarak çıkarın. Eski bir diş fırçası yardımıyla yumuşakça fırçalayın; soğuk suyla çalkalayın ve gerek varsa işlemi tekrarlayın.

Çikolata
Kumaştaki çikolata lekesi için; en iyi yol gliserinle ovup yağ emici iki kağıt arasında bir süre bırakarak yağının iyice emilmesini sağlamaktır. Eğer bu işlem yeterli olmazsa ve lekeli kumaş rengi atmayan bir tür kumaş ise lekeli kısmı suyla karıştırdığınız 90 derecelik alkolle silin.

Meyve
Beyaz kumaşta: Lekeyi amonyaklı suyla yıkayın. Çıkmazsa, çamaşır suyu ilave ettiğiniz sabunlu suya batırıp lekeli kısmı ovun.
Renkli kumaşta: Lekeyi 90 derecelik alkol ya da amonyak ilave edilmiş oksijenli su ile yıkayın ya da ekşimiş sütü lekenin üzerinde 2-3 saat bırakın.
Sentetik kumaşta: Lekeyi limon suyu, beyaz sirke, hafif amonyaklı su karışımı ile çıkarabilirsiniz.
Yünlü ve ipekli kumaşta: Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin.


Salça
Bir göz damlası pompası yardımıyla lekenin üzerine oksijenli su damlatın. Oksijenli su doğal bir ağartıcı maddedir.

Ketçap
Lekeyi, arka tarafından soğuk suyla akıtın. Renksiz sirkeli suya bastırın.


Kan
Tükürükle ıslatın; tükürükte, kan lekesini çıkaran bir enzim bulunur. Sonra soğuk suyla çalkalayıp üzerine tuz serpin.

Yumurta
Yumurta lekelerini çıkartmak için soğuk su kullanmalısınız. Genellikle sabunlu su yeterli olsa da beyaz kumaşlarınız için biraz çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.  Kesik limonla lekeli yerleri ovun. Suda haşlayarak ezdiğiniz bir parça patatesle ovun. İçinde çakıl bulunmayan nemli toprakla silin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder