14 Ocak 2013 Pazartesi

Acemi Anneler İçin Bebek Kıyafeti Seçiminin İncelikleri


Bebek alışverişi anne babaların en keyif aldıkları anlar arasında yer alır. Bebeğinizi minik bodyler, bluzlar ve tulumların içinde görmeyi hayal etmek dahi sizi mutlu eder. Ancak bebek kıyafetleri seçiminde ürünlerin güzelliğine kapılmadan önce dikkat edilmesi gereken çok hassas noktalar var.

Doğal kumaştan rahat kıyafetler tercih edin
Bebeğin kıyafetlerinin pamuklu, yumuşak ve doğal kumaşlardan yapılmış olması gerekiyor. Bunun nedeni ise hassas cildinin tahriş olmaması. Ayrıca içinde rahat hareket edebilecek kadar bol ya da emeklerken veya dönerken kol ve bacak hareketlerini engellemeyecek kadar esnek olması gerekiyor. Çorapları da tıpkı kıyafetleri gibi yumuşak ve rahat bir bollukta olmalı.

Yakalara dikkat!
Kıyafet alırken, kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi unsurlara dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda tüylü kıyafetler olmamasına da özen gösterin. Çünkü çocuklar buldukları şeyleri ağızlarına götürüler ve tüyler çocuğun boğazına kaçabilir. Tulum ve pijamaların karın kısmından açılmasına özen gösterin. Böylece bez değiştirme işini daha pratik ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz.

2'li bebe takımı 14,90 TL www.cocukfoni.com/campaigns
Yenidoğan kıyafetlerini abartmayın
Kıyafet seçimlerinizde yenidoğan kıyafetlerini çok fazla almayın. Unutmayın ki bebekler çabuk büyüyor. İlk günlerde iki üç patça kıyafetle yetinip, yatırımınızı 3-6 aya uygun kıyafetler için yapın. Bunları alırken de Lastikli, düğmeli kıyafetleri tercih etmeyin. Omuzdan çıtçıtlı, esnek yakalı, önden açılan tulumlar ya da ikili takımlar ilk aylarda size ve bebeğinize kolaylık sağlayacaktır.

Bebek cildi hassastır
Bebeğinizin cildi ince ve dış etkenlere karşı sizin cildinizden daha duyarlıdır. Yağ tabakası yetişkinlere göre daha az olduğundan dolayı da soğuğa karşı da dirençsizdir. Bu yüzden bebeğinizi özellikle ilk aylarda daha dikkatli giydirmeli, onun için özenerek seçtiğiniz kıyafetleri yıkarken bunların cildine doğrudan temas edeceğini unutmamalısınız.
Bebek giysileri için özel üretilen deterjanlar ya da sabun tozları tercih etmek gerekiyor. Kokusuz, parfümsüz, renksiz, bebeğin cildine ve solunum sistemine zarar vermeyecek hipoalerjenik kimyasallar bebek deterjanlarında aranılan özellikler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme