25 Ocak 2013 Cuma

4-6 Aylık Çocuklar İçin Hangi Tür Oyuncaklar Uygun?


4 AYLIK
Neler yapabilir?
Kol ve bacakları ile yüzme hareketleri yapabilir.
Başını omzunun üstünde rahatlıkla dik tutar. Boyun kaslarını artık iyi kontrol eder, oturduğunda yada kucakta tutulduğunda başını tutabilir.
Bu aydaki bebek insanlarla etkileşimden hoşlanır. Kendisiyle ilgilenene gülümser ve güler.
Bebeğinizle sık sık konuşun. Abartılı mimiklerle, gözlerine bakarak onunla iletişim kurun. Onu ismi ile çağırın. Bu diyaloglar onun sosyal gelişimini hızlandırır. Dil gelişimini etkiler.
Verilen oyuncağı veya eşyayı kavrar. Ona sık sık değişik dokulu, sesli,renkli ve de güvenli oyuncak yada nesneler verin. Bunların şekillerini ve kıvamlarını öğrenmesini sağlayın.

Hangi oyunları oynayabilirsiniz?
Bu ayda bebekler tekrardan hoşlanırlar ve tekrar bebeğin hafızası ve öğrenmesi için gereklidir. Sık sık söylenen bir şarkı, tekrarlanan bir ritm, oynanan bir oyun, incelenen üç boyutlu kitap onun gelişimini etkileyecektir. Su oyunlarından hoşlanırlar. Neden-sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olacak oyunlar seçebilirsiniz. Bebeğinizle sık sık konuşun. Ona çevrenizdeki eşyaları ve olayları tanıtın.

Doğru oyuncak hangisidir?
4 aylık bir bebeğe daha karmaşık renkli oyuncaklar, çıngıraklar, dişlikler, yumuşak toplar, üç boyutlu kitaplar, sesli kitaplar, minik parmak kuklaları, el ve ayak kuklaları alınabilir.

5 AYLIK
Neler yapabilir?
Başını boynunu ve gövdesini daha iyi kontrol eder.
Desteklendiğinde oturur.
Sırtüstü dinlenirken ayaklarını ağzına götürür.
Sese doğru döner.
Nesneleri ağzına götürerek araştırır.
Değişik pozisyonlarda yatması ve oturması için ona yardım edin. İlgi göstereceği bir şeyi ona yakın bir yere koyun, onu almak, tutmak için yuvarlanması uzanması, emeklemesi değişik kas gruplarının çalışmasını sağlayacaktır.

Hangi oyunları oynayabilirsiniz?
Bebeğinize giderek artan karmaşıklıkta nesne resimleri gösterip, bu resimler hakkında onunla konuşun. Bu aylarda bebeğiniz bilgi edinirken görme ve duyma duyularını yoğun kullanır.
Bebeğinizi sık sık aynanın karşısına götürün. Her ikinizi de görmesini sağlayın. Aynalar bebeklerin kendilerini tanımalarında etkili araçlardır. Sıcak soğuk, ıslak kuru gibi kavramları öğreten oyunlar oynayabilirsiniz.

Doğru oyuncak hangisidir?
5 aylık bir bebeğe dokunduğunda ses ve ışık veren düğmeli aktivite oyuncakları, yansıtıcılı oyuncaklar, tekmelediğinde ses ve ışık çıkaran oyuncaklar alınabilir. Zıplamaktan hoşlanan bebekler için hoppalalar düşünülebilir.

6 AYLIK
Neler yapabilir?
Sırtüstünden karınüstüne yuvarlanır.
Desteklenmediğinde kısa süreli oturur ancak denge için öne doğru eğilir ve düşebilir.
Otururken nesnelere doğru uzanır.
Eşyaları bir elinden diğerine geçirir.
Düşen bir nesneyi arayabilir.
Aynaya baktığında gülümser.
Sesleri taklit eder.

Hangi oyunları oynayabilirsiniz?
Bebeğin görüş alanı içindeki ilginç nesneleri hareket ettirin. Kaybedin, tekrar ortaya çıkarın. Hareketten, takipten hoşlanan bebeğiniz kaybolan nesneleri arayacak, dikkatini yoğunlaştıracak, nesne devamlılığını öğrenecektir.
6.ayına gelmiş bebeğinize artık sık sık kitap okumalısınız. Bebeğinize kitap okumak için hiçbir ay erken sayılmaz. Yüksek sesle ve işaretlerle kitap okumak en basit ve en etkili gelişim uyaranlarından biridir. Hergün bir kere bebeğinizle kitap okumak onun kitap sevgisi kazanmasına ve ileriki yıllarda kitap okuma alışkanlığı edinmesinde çok etkili olacaktır.
Doğru oyuncak hangisidir?
Emekleme oyuncakları, beni takip et oyuncakları, üstüste dizilen küpler, üç boyutlu ve sesli kitaplar, el aktivitesini geliştirecek el ve parmak oyuncakları, küçük parçaları olmayan bebekler, yumuşak toplar, arabalar tercih edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme